Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... atacarea testamentului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

atacarea testamentului

Buna ziua, as dori sa stiu: Mama mea s-a casatorit cu un barbat vaduv ( fara copii, cu o sora vitrega), acesta i-a facut testament mamei mele atat inainte de a se casatori, cat si dupa - la notar. In testament lasa casa mamei mele. Intrebarea mea este, daca sora lui poate ataca testamentul? Mentionez ca dumnealui nu mai are alte rude. Va multumesc mult si va doresc o zi buna !!
~ Conținut șters la cerere ~
Sotul mamei mele este in deplinatatea facultatilor mintale, insa nu avem acte medicale care sa sustina acest lucru .... ce mai poate face mama la momentul actual ???? Va multumesc anticipat.
Ce varsta are sotul mamei dumneavoastra ?
Sotul mamai mele are 79 de ani, iar mama 73.
Sora vitrega?

Pentru mine, "vitreg" inseamna: care nu e ruda de sange.

Pentru dvs. ce inseamna? Asta ati vrut sa spuneti? Ca nu ii este nici sora dupa mama, nici sora dupa tata? Ca i-a devenit "sora vitrega" prin casatoria unuia dintre parinti cu o alta persoana care avea deja aceasta fiica?

Daca ei nu au un ascendent comun, atunci nu sunt sora si frate (in drept, vreau sa zic, nu in ... viata satului) si prin urmare "sora vitrega" nu are vocatie la mostenire.
In acest caz, intreaga avere ar reveni mamei dvs. chiar in lipsa testamentului. (daca va avea calitatea de sotie supravietuitoare).

Lamuriti-ne cum e cu sora vitrega, ca sa fim siguri despre ce vorbim.

romascanu, moderator