avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce varianta ar mai fi??
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce varianta ar mai fi??

Am avut contract de munca cu o societate din Romania.
Am fost trimis la munca in China, Europa, Arabia, si conform cu fisa postului trebuia sa am
un laptop pt a-mi desfasura activitatea. Nu am primit acest laptop si la plecare directorul mi- a comunicat verbal sa iau laptopul meu personal....pt desfasurarea activitatii.
Dupa 2 luni de activitate in China in urma unui soc de curent laptopul s-a
defectat.
Am sunat la Bucuresti, mi s a spus sa il repar, mi s a dat si pe email ca
vor suporta costurile de reparatie.
L am reparat si cand am venit la Bucuresti am predat facturile pe semnatura
directorului general cu promisiunea ca vor fi achitate.
In cele din urma mi s-a refuzat plata acestor cheltuieli dar si altor cheltuieli efecutate in interes de serviciu..plata vizei....cheltuieli de drum..cheltuieli efectuate in interes de serviciu pt tranzmiterea de documentatie catre firma...s a m d ....am actionat in instanta cu mai multe capete de cerere...dar..numai la o parte din ele mi s-a dat dreptate.
Am facut si recurs dar tot nu mi s-a dat dreptate...

Ce variante mai sunt!!

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: petre32 , utilizator 09:07, 13 Februarie 2009
Din pacate nu mai aveti alte variante, daca in instanta nu ati reusit sa va afirmati drepturile.
Nu msi exista nici o instanta superioara in Romania..????...cum asa....s a ajuns ca angajatul sa plateasca, sa cheltuiasca pentru a merge la munca...si angajatorul sa ii rada in nas??...
Impotriva unei hotarari judecatoresti irevocabile mai exista doar varianta exercitarii, in conditiile si pentru motivele expres prevazute de lege, a cailor extraordinare de atac - contestatia in anulare sau revizuirea.

Ce solutie a dat instanta? Poate asa ne dam seama daca mai exista sau nu o posibilitate ...
petre32 a scris:

Nu msi exista nici o instanta superioara in Romania..????...cum asa....s a ajuns ca angajatul sa plateasca, sa cheltuiasca pentru a merge la munca...si angajatorul sa ii rada in nas??...


Faptul ca dumneavoastra nu v-ati negociat cim-ul in mod avantajos, nu se poate imputa instantelor de judecata.
Faptul ca dumneavoastra nu v-ati negociat cim-ul in mod avantajos, nu se poate imputa instantelor de judecata.


dar in contractul de munca se specifica clar ca toate cheltuielile de transport vor fi suportate de angajator...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatia in anulare sau revizuirea ..care sunt pasi?? petre32 petre32 1,In cazul in care doresc sa fac o contestatie in anulare la o HJ ce a avut ca obiect \"pretenti\" la un litigiu de munca care ar fi pasi? 2.Dupa primirea HJ ... (vezi toată discuția)
Concediere fara motiv AlexM101 AlexM101 Directorul companiei la care lucrez mi-a comunicat verbal ca doreste incetarea relatiei de colaborare cu mine (exista CIM) fara a avea o motivare in care sa mi ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli combustibili + tva deductibili cheltuieli lumi71 lumi71 O unitate asigura transport cu masina de serviciu pentru fiecare salariat in parte (fiecare salariat are o masina de serviciu cu care se deplaseaza la servici) ... (vezi toată discuția)