Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contestatia in anulare sau revizuirea ..care sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contestatia in anulare sau revizuirea ..care sunt pasi??

1,In cazul in care doresc sa fac o contestatie in anulare la o HJ ce a avut ca obiect "pretenti" la un litigiu de munca care ar fi pasi?
2.Dupa primirea HJ de la recurs o pot executa imediat...dar pot duap accea sa merg sa fac contestatie in anulare...
Mentionez ca au fost acceptate numai o parte din capetele de cerere formulate.

Va multumesc
Dar de ce doriti sa atacati hotararea irevocabila? Credeti ca va gasiti intr-una din situatiile expuse de art. 317-318 C. proc civ sau art 322 si urmat C. proc.civ. (privind contestatia in anulare sau revizuirea).?
Doresc sa atac HJ deoarece nu mi s a dat dreptate la 2 capete de cerere ..in conditiile in care in contractul de munca se specifica decontarea cheltuielilor de transport...e vorba chiar de plata vizei de intrare in Turcia...deoarece am foat trimis la munca in Turcia....mi se recunoaste activitatea din santierul din Turcia...dar nu mi se recunosc cheltuielile de transport...dar mai sunt si altele,,,, #-o ...nu motiveaza aceste capete de cerere.... #-o
Contestatia in anulare sau revizuirea pot fi exercitate numai în condiţiile şi pentru motivele strict determinate prin lege.
Cauza sau motivele contestaţiei în anulare obişnuite (art.317 C.proc.civ.) :
1. când procedura de chemare a părţii, pentru ziua când s-a judecat pricina, nu a fost îndeplinită potrivit cu cerinţele legii;
2. când hotărârea a fost dată de judecători cu încălcarea dispoziţiilor de ordine publică privitoare la competenţă.

Contestaţia în anulare specială poate fi exercitată numai pentru cele două motive expres şi limitativ prevăzute în art.318 C.proc.civ.Potrivit textului, „hotărârile instanţelor de recurs mai pot fi atacate cu contestaţie când dezlegarea dată este rezultatul unei greşeli materiale sau când instanţa, respingând recursul sau admiţându-l numai în parte, a omis din greşeală să cerceteze vreunul dintre motivele de modificare sau de casare” .

Revizuirea se exercita pentru urmatoarele motive :
1. dacă dispozitivul hotărârii cuprinde dispoziţii potrivnice ce nu se pot aduce la îndeplinire;
2. dacă s-a pronunţat asupra unor lucruri care nu s-au cerut sau nu s-a pronunţat asupra unui lucru cerut, ori s-a dat mai mult decât s-a cerut;
3. dacă obiectul pricinii nu se află în fiinţă;
4. dacă un judecător, martor sau expert, care a luat parte la judecată, a fost condamnat definitiv pentru o infracţiune privitoare la pricină sau dacă hotărârea s-a dat în temeiul unui înscris declarat fals în cursul sau în urma judecăţii ori dacă un magistrat a fost sancţionat disciplinar pentru exercitarea funcţiei cu rea-credinţă sau gravă neglijenţă în acea cauză;
5. dacă, după darea hotărârii, s-au descoperit înscrisuri doveditoare, reţinute de partea potrivnică sau care nu au putut fi înfăţişate dintr-o împrejurare mai presus de voinţa părţilor, ori dacă s-a desfiinţat sau s-a modificat hotărârea unei instanţe pe care s-a întemeiat hotărârea a cărei revizuire se cere;
6. dacă statul ori alte persoane juridice de drept public sau de utilitate publică, dispăruţii, incapabilii sau cei puşi sub curatelă nu au fost apăraţi de loc sau au fost apăraţi cu viclenie de cei însărcinaţi să-i apere;
7. dacă există hotărâri definitive potrivnice date de instanţe de acelaşi grad sau de grade deosebite, în una sau aceeaşi pricină, între aceleaşi persoane, având aceeaşi calitate.
Aceste dispoziţii se aplică şi în cazul când hotărârile potrivnice sunt date de instanţe de recurs. În cazul când una dintre instanţe este Curtea Supremă de justiţie, cererea de revizuire se va judeca de această instanţă;
8. dacă partea a fost împiedicată să se înfăţişeze la judecată şi să înştiinţeze instanţa despre aceasta, dintr-o împrejurare mai presus de voinţa sa.
9. dacă Curtea Europeană a Drepturilor Omului a constatat o încălcare a drepturilor sau libertăţilor fundamentale datorată unei hotărâri judecătoreşti, iar consecinţele grave ale acestei încălcări continuă să se producă şi nu pot fi remediate decât prin revizuirea hotărârii pronunţate.

Prin urmare, in care dintre aceste motive credeti ca va incadrati?
Multumesc frumos de raspuns...dar nu stiu...dumnavoastra la care credeti ca as putea incadra cazul meu....
petre32 a scris:

Multumesc frumos de raspuns...dar nu stiu...dumnavoastra la care credeti ca as putea incadra cazul meu....

Ca sa ne dam seama ar trebui sa ne spuneti care a fost obiectul litigiului (ce ati solicitat instantei) si ce solutie a pronuntat instanta ....