Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva la incasare

Buna ziua
In cazul in care eu sunt platitor de tva la incasare si primesc o factura de la un furnizor care nu are tva la incasare cum procedez? pot sa imi deduc normal tva-ul sau i-l deduc doar in momentul in care fac plata?
La fel si in cazul in care emit eu (platitor de tva la incasare) o factura catre un client care nu are tva la incasare?platesc tva normal, sau dupa ce am incasat factura de la el?
Va multumesc anticipat
La momentul platii.