Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare firma

Buna ziua, am sa trec la subiect foarte repede, doresc sa incep o afacere cu inca o persoana insa nu stim exact in ce fel sa ne asociem.
As dori sa stiu care sunt posibilitatile de asociere in acest moment, SRL, PFA, etc, si care este cea mai simpla si ieftina metoda, dpdv al impozitelor si taxelor.
Totodata as dori sa stiu, in cazul in care decidem sa inchidem firma pe care o vom deschide, sau aceea asociere, cat de usor se poate face si ce implica.

Va multumesc.
Depinde de obiectul de activitate pe care doriti sa il desfasurati...In principiu puteti sa va infiintati o SRL sau daca doriti va faceti cate o PFA sau II fiecare si faceti un contract de asociere in participatiune intre cele doua entitati. Pentru radierea unei SRL trebuie sa treaca vreo doua luni de la data introducerii documentatiei la registru comertului, pentru PFA radierea se face in 5 zile. Pentru oricare din variante va recomand sa va adresati specialistilor care activeaza in domeniul dreptului societar.
ContSters22713, utilizator
Este vorba despre domeniul fotografiei.
Care este cea mai simpla si ieftina metoda, dpdv al impozitelor si taxelor?
Ce implica mai exact un contract de asociere in participatiune?

Va multumesc pt raspunsul anterior.

Am inteles, va multumesc pt raspunsuri.
Se poate o descriere pe scurt a contractului de asociere prin participatiune?Ce implica, etc?

Va multumesc.
Tocmai ce am aflat despre posibilitatea deschiderii unui SRL-D (microintreprindere pt debutanti) prin Programul pentru stimularea infiintarii si dezvoltarii microintreprinderilor de catre intreprinzatorii tineri, singura problema pe care o vad in acest tip de firma este obligatia de a avea minim 2 angajati pe perioada nedeterminata.

Intrebarea mea este: avand in vedere ca voi deschide firma cu inca o persoana, iar amandoi vom fi, din ce am inteles, intreprinzatori debutanti asociati, se poate ca un intreprinzator debutanti asociat, sa fie si angajat? In cadrul afaceri pe care doresc sa o deschid, nu as avea cum sa am 2 angajati avand in vedere tipul afacerii si faptul ca noi doi vom face toate munca, 2 angajati nu-si gasesc rostul.

Totodata as dori sa aflu mai multe detalii despre acest SRL-D, nu ca si definitie a termenului, ci poate ceva pareri personale sau experiente personale.

Va multumesc!