Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA-ul la incasare si compensarile
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA-ul la incasare si compensarile

In toata nebunia asta cu TVA-ul la incasare mai arunc si eu o piatra:
Compensarea cu ordine de compensare a datoriilor reciproce intre doua firme se mai practica si este perfect legala. In acest caz cand intervine exigibilitatea TVA-ului?
Dupa mintea mea, care s-ar putea sa semene cu cea a ANAF-ului, intervine in momentul compensarii. Mintea mea imi spune ca atunci se realizeaza plata facturilor.
Teoretic aveti dreptate si eu m-am gandit la fel dar cat am cautat nu am gasit nici-o reglementare in acest sens.
Alte opinii?
Aceeasi parere o am si eu. In momentul compensarii. Daca nu faceti compensarea si dvs platiti prin banca furnizorului, iar acesta va plateste in aceeasi zi tot prin banca, nu e acelasi lucru? Parerea mea :)
situatia este reglementata de pct. 16^1 din HG nr. 44/2004

(13) În cazul compensării datoriilor aferente unor facturi pentru livrări de bunuri/prestări de servicii se consideră că furnizorul/prestatorul a încasat, respectiv beneficiarul a plătit contravaloarea bunurilor/serviciilor, la data la care se sting total sau parţial datoriile, respectiv:

a) în cazul compensărilor între persoane juridice, la data compensării realizate conform prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 77/1999 privind unele măsuri pentru prevenirea incapacităţii de plată, aprobată cu modificări prin Legea nr. 211/2001, şi ale Hotărârii Guvernului nr. 685/1999 pentru aprobarea Normelor metodologice privind monitorizarea datoriilor nerambursate la scadenţă ale contribuabililor, persoane juridice, în vederea diminuării blocajului financiar şi a pierderilor din economie, şi a Regulamentului de compensare a datoriilor nerambursate la scadenţă ale contribuabililor, persoane juridice, cu modificările şi completările ulterioare;

b) în cazul compensărilor în care cel puţin una dintre părţi nu este persoană juridică, la data semnării unui proces-verbal de compensare care să cuprindă cel puţin următoarele informaţii: denumirea părţilor, codul de înregistrare în scopuri de TVA sau, după caz, codul de identificare fiscală, numărul facturii, data emiterii facturii, valoarea facturii, inclusiv taxa pe valoarea adăugată, valoarea compensată, semnătura părţilor şi data semnării procesului-verbal de compensare.

(14) În situaţia în care compensările prevăzute la alin. (13) se realizează după expirarea termenului de 90 de zile calendaristice de la data emiterii facturii:

a) dacă furnizorul/prestatorul este o persoană impozabilă care aplică sistemul TVA la încasare, exigibilitatea taxei intervine, potrivit prevederilor art. 134^2 alin. (5) din Codul fiscal, în cea de-a 90-a zi calendaristică de la data emiterii facturii;

b) dacă furnizorul/prestatorul este o persoană impozabilă care nu aplică sistemul TVA la încasare, exigibilitatea taxei intervine potrivit regulilor generale de exigibilitate prevăzute la art. 134^2 alin. (1) şi (2) din Codul fiscal;

c) în cazul beneficiarului care aplică sistemul TVA la încasare sau al celui care face achiziţii de la un furnizor/prestator care aplică sistemul TVA la încasare, dreptul de deducere a taxei este amânat până la data la care taxa aferentă bunurilor/serviciilor achiziţionate se consideră că a fost plătită prin compensare, indiferent de perioada de 90 de zile de la data emiterii facturii, conform prevederilor art. 145 alin. (1^1) din Codul fiscal.
Va multumesc mult pentru raspunsurile dvs.
Mai ales pentru @xerxes.