Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ajutati-ma ,va rog cu un raspuns REPARARE IZOLATIE ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ajutati-ma ,va rog cu un raspuns REPARARE IZOLATIE ACOPERIS!!!

Buna ziua.
Numele meu este Crina si locuiesc la etajul 10 ,intr-un bloc construit in anul 1972.
De la constructia acestui bloc,liftul nu a mai fost schimbat si ajunsese sa fie expirat(a fost reparat in vara 2012) si nici terasa acoperisului nu a mai fost reparata vreodata,motiv pt care este foarte degradata si ploua din ce in ce mai mult in casa.
De ani de zile,vecinii de pe palier au tot incercat sa rezolve problema ,dar nu au reusit sa-i convinga nici pe locatari,nici pe cei de la asociatie ca problema aceasta trebuie rezolvata cat mai repede,deaorece devine din ce in ce mai serioasa.
In martie 2012 am inaintat o cerere la asociatie,in care prezentam gravitatea situatiei din casa noastra si ceream o expertiza si un raspuns.
In noiembrie 2012 am depus o alta cerere,la care am adaugat si poze cu apa infiltrata in tavane si pereti ,cereri la care nu am primit nici pana acum nici un raspuns.De la asociatie am fost indrumati sa strangem semnaturi de la locatari 50%+1,dupa care o sa inceapa sa se miste treaba.Nu am reusit sa strang semnaturi deoarece locatarii mai au de platit pt lift si nu le pasa ,ca doar e acoperisul nostru,celor de la etajul 10.Precizez ca presedintele de la asociatie,care locuieste in bloc cu noi,NU a vrut sa semneze.
Presupun ca pt ca nu am primit raspuns la nici o cerere,as putea sa ma duc la Primarie sa depun o plangere.Dar ,daca ma duc la Primarie,ma va ajuta cu ceva sau le va da doar o sanctiune celor de la asociatie si intru si mai tare in razboi cu ei?
In speranta ca ma veti ajuta cu un raspuns,un sfat,va multumesc mult de tot.

Poate sa dea in judecata ( dupa ce repara acoperisul sa nu mai curga deloc apa in apartamentele de la ultimul etaj) , sa cheme pe cine doreste dumneei in judecata, deopotriva asociatia impreuna cu cine doreste dintre proprietari.

La sfarsitul procesului asociatia o sa fie obligata sa plateasca o parte substantiala din contravaloarea reparatiei , egala cu procentul de cota indiviza a proprietarilor pe care ii reprezinta mai putin cota proprietarilor care si-au facut apararea fiind prezenti in instanta.

La plata cheltuielilor de judecata se tine cont de marimea sumei din sentinta. Proprietarii prezenti cat le revine fiecaruia, asociatia cat le revine proprietarilor lipsa.

La fel ca in povestea taranilor drumeti care au mancat painea , apoi au ajuns la judecata pentru a hotara judecatorul cat sa plateasca fiecare in functie de cat a mancat la masa.
Oare povestea pe care am invatat-o la scoala primara se mai preda acum in manualele alternative moderne ?.
valcoh50 a scris:

Legea 230/2007 este clara, conditia este sa fie citita,reparatiile,intretinerea exploatarea partilor comune intra in competenta asociatiei ca administrator nidecum juridic,fiecare proprietar este obligat sa participe cu mijloacele banesti in raport cu cota parte indiviza la repararea partilor comune.Asociatia nu este producatoare de venituri,este nonprofit.Executati reparatia pe cont propriu si dati in judecata proprietarii din condominiu,Va garantez ca o sa aveti castig de cauza.Spun din experenta.Nu dati asociatia pentru ca pierdeti procesul.

Va rog motivati-va ultima afirmatie.
Crinellene a scris:

Buna ziua.
Numele meu este Crina si locuiesc la etajul 10 ,intr-un bloc construit in anul 1972.
De la constructia acestui bloc,liftul nu a mai fost schimbat si ajunsese sa fie expirat(a fost reparat in vara 2012) si nici terasa acoperisului nu a mai fost reparata vreodata,motiv pt care este foarte degradata si ploua din ce in ce mai mult in casa.
De ani de zile,vecinii de pe palier au tot incercat sa rezolve problema ,dar nu au reusit sa-i convinga nici pe locatari,nici pe cei de la asociatie ca problema aceasta trebuie rezolvata cat mai repede,deaorece devine din ce in ce mai serioasa.
In martie 2012 am inaintat o cerere la asociatie,in care prezentam gravitatea situatiei din casa noastra si ceream o expertiza si un raspuns.
In noiembrie 2012 am depus o alta cerere,la care am adaugat si poze cu apa infiltrata in tavane si pereti ,cereri la care nu am primit nici pana acum nici un raspuns.De la asociatie am fost indrumati sa strangem semnaturi de la locatari 50%+1,dupa care o sa inceapa sa se miste treaba.Nu am reusit sa strang semnaturi deoarece locatarii mai au de platit pt lift si nu le pasa ,ca doar e acoperisul nostru,celor de la etajul 10.Precizez ca presedintele de la asociatie,care locuieste in bloc cu noi,NU a vrut sa semneze.
Presupun ca pt ca nu am primit raspuns la nici o cerere,as putea sa ma duc la Primarie sa depun o plangere.Dar ,daca ma duc la Primarie,ma va ajuta cu ceva sau le va da doar o sanctiune celor de la asociatie si intru si mai tare in razboi cu ei?
In speranta ca ma veti ajuta cu un raspuns,un sfat,va multumesc mult de tot.

Buna. Daca vrei parerea mea este sa-i dai in judecata. Acum o luna am castigat procesul cu asoc. de proprietari. Locuiesc la ultimul etaj. Cu asoc. nu o sa rezolvi nimic daca pana acum nu au vrut. Pastreaza lista cu semnaturi si fa poze la tavane si pereti in casa. Nici nu a trebuit sa ma prezint la judecatorie. Avocatul a facut tot si cheltuielile de judecata le-au suportat tot ei si executorul judecatoresc. :P. ei spun ca este acoperisul tau si e treaba ta sa-l intreti dar ia spune-le ca ai gasit un investitor sa construiasca o mansarda si ca iti da 30.000 euro pe acea suprafata sa vezi cum vor toti si-si aduc aminte de cota indiviza. P.S. Mai toarna si ceva apa in fiecare seara . iti urez succes.
asociatia nu este producatoare de profit,costul reparatiei o achita din banii locatarilor din blocul respectiv.Tot venitul realizar este de la locatari,eventual daca este posibil din inchitieri de parti comune sau publicitate.
Crinellene a scris:

1. Chiar daca noi reparam partea acoperisului de deasupra noastra,e foarte probabil,pt ca teava pluviala e la noi,sa se infiltreze apa ,prin planseu,de la vecinii de langa noi.

Practica demonstreaza ca executarea de reparatii partiale la terasa condominiului nu asigura efectul scontat de proprietar
Mai mult reparatiile partiale nu sunt insotite de garantie