Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

buna seara,ma numesc minea marin .am 60 de ani si 10 luni,vechime in munca 31,5 ani,din care 15 ani de grupa a doua.as dori sa stiu ce sanse am de a iesi la o pensie,chiar si anticipata sau partial anticipata.va multumesc.
Dupa datele furnizate sunteti nascut in 1952, februarie sau martie.

Pensia limita de varsta: la 65 de ani, aveti conditia de stagiu minim de 15 ani
Stagiul complet prevazut de lege = 35 ani

Dvs. aveti:
- stagiu realizat 31 ani 6 luni
- stagiu suplimentar pentru grupa de munca 15 x 3 luni = 45 luni = 3 ani 9 luni
Total stagiu = 31 ani 6 luni + 3 ani 9 luni = 34 ani 15 luni = 35 ani 3 luni

Daca nu ati inclus armata in cei 31,4 ani, atunci aveti dreptul deja la pensie anticipata partiala, dar aceasta este cu penalizare de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare (maxim 45% pentru 5 ani de anticipare). Penalizarea ramane pe toata perioada de abnticipare, pana la implinirea varstei de 65 de ani, cand se va face trecerea din oficiu la pensia limita de varsta.

Cel mai bine ar fi sa mergeti cu actele - cartea de munca, adeverinte de grupa, daca aveti, la casa de pensii, la biroul de depunere a dosarelor si consultatii pensii, sa va verifice cineva de acolo datele concrete.