avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

buna seara,ma numesc minea marin .am 60 de ani si 10 luni,vechime in munca 31,5 ani,din care 15 ani de grupa a doua.as dori sa stiu ce sanse am de a iesi la o pensie,chiar si anticipata sau partial anticipata.va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 21:29, 11 Ianuarie 2013
Dupa datele furnizate sunteti nascut in 1952, februarie sau martie.

Pensia limita de varsta: la 65 de ani, aveti conditia de stagiu minim de 15 ani
Stagiul complet prevazut de lege = 35 ani

Dvs. aveti:
- stagiu realizat 31 ani 6 luni
- stagiu suplimentar pentru grupa de munca 15 x 3 luni = 45 luni = 3 ani 9 luni
Total stagiu = 31 ani 6 luni + 3 ani 9 luni = 34 ani 15 luni = 35 ani 3 luni

Daca nu ati inclus armata in cei 31,4 ani, atunci aveti dreptul deja la pensie anticipata partiala, dar aceasta este cu penalizare de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare (maxim 45% pentru 5 ani de anticipare). Penalizarea ramane pe toata perioada de abnticipare, pana la implinirea varstei de 65 de ani, cand se va face trecerea din oficiu la pensia limita de varsta.

Cel mai bine ar fi sa mergeti cu actele - cartea de munca, adeverinte de grupa, daca aveti, la casa de pensii, la biroul de depunere a dosarelor si consultatii pensii, sa va verifice cineva de acolo datele concrete.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este procentul de diminuare a pensiei anticipate partiale? olga2011 olga2011 datorita muncii in grupa 1 de munca timp de 8 ani mi se reduce varsta de pensionare cu 1an si jumatate ,as dori sa stiu care este penalizarea daca m-as ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata xyz111 xyz111 -barbat -nascut la : 12-10-1954 -varsta : 60 ani -39 de ani vechime in campul muncii -cand pot iesi la pensie anticipata sau de drept ... (vezi toată discuția)
Cind ies la pensie ? viomitrea viomitrea Buna ziua, Ma numesc Vasilescu Cornel, nascut pe data de 19 iulie 1954. M-am angajat incepind din 1972 , am o vechime in cimpul muncii de 41 de ani din ... (vezi toată discuția)