Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ACTIUNE IN REVENDICARE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ACTIUNE IN REVENDICARE

O actiune in poate fi introdusa in timpul unui partaj judiciar ? Reclamatul stabileste suma care i se cuvine sau se face expertiza ? La suma respectiva se plateste acea cota de 3 % ?

Va multumesc pentru raspuns .
Suma este dispusa de catre evaluator prin expertiza
Sunt aspeecte diferite, timbrajul si o alta actiune in revendicare.Timbrajul se stabileste in functie de valoare si in cazul partajului.In caz ca aveti venituri mici, se poate acorda scutire sau reducere taxa timbru.Revendicarea intr-un alt dosar, poate suspenda procesul de partaj.