Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concediu si indemnizatie pentru crestere copil de pana ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concediu si indemnizatie pentru crestere copil de pana la 2 ani

Buna ziua!
Suntem o asociatie de proprietari din Bucuresti. In data de 28.08.2012 am incheiat contract individual de munca femeii de serviciu. Pana la aceasta data a a fost incheiata conventie civila, dar pentru lunile iulie si august 2012 a fost raportata ca venituri asimilate salariilor, cu plata tuturor contributiilor legale ( atat ale angajatorului cat si ale angajatului). Ulterior, in perioada martie 2011 - iunie 2012 la conventia civila i s-au platit doar CAS, Somaj si impozit pe venit.
Acum, in data de 07.01.2013 ne-a instiintat ca este insarcinata.
Ce drepturi are? Beneficiaza de concediu de risc maternal , concediu de maternitate si indemnizatie pentru crestere copil?
Cum vom recupera banii pe aceste concedii?
Cum ii vom face calculul la aceste drepturi?
Avand calitatea de salariat beneficiaza

-de concediu de maternitate (daca are 6 luni lucrate in ultimile 12) si de concediu de risc maternal (fără condiţie de stagiu de cotizare) in conformitate cu OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate
- de concediu crestere si ongrijire copil daca are venituri in ultimile 12 luni anterior datei nasterii copilului (OUG 111/2010 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului).

Concediu de maternitate si risc maternal se platesc din FNUASS ; daca valoarea concediului este mai mare decat contributia de 0.85% , diferenta o recuperati de la casa de sanatate.

OUG 158/2005-
Art. 10. - (1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
Art. 25. - (1) Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilită conform art. 10.
Art. 31. - (1) Dreptul la concediul de risc maternal se acordă în condiţiile prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 96/2003 privind protecţia maternităţii la locurile de muncă, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 25/2004.
(4) Cuantumul indemnizaţiei prevăzute la alin. (2) reprezintă 75% din baza de calcul stabilită conform prevederilor art. 10.
Angela D, Consultant resurse umane