Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie minor francez
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie minor francez

buna ziua

am rezidenta in Franta de 6 luni impreuna cu fetita mea de 9 luni (ea are dubla cetatenie romana-franceza) si tatal ei care este cetatean francez
relatia s-a degrdat iar atunci cand am vrut sa ma intorc in tara m-a amenintat ca imi face un document de interzicere parasire teritoriu pentru bebe
ma puteti ajuta cu un sfat ?
multumesc
Cristina
Va trebui sa va adresati unui avocat acolo, acolo va veti judeca.
Daca ajungeti in tara cu copilul va puteti judeca si in Romania.
Daca copilul va fi acolo probabil ca va veti judeca in Franta.

Daca v-ati judeca in Romania si copilul va fi in Franta vor fi probleme foarte mari...
Fara acordul tatalui sau o hot a instantei nu ajunge in Romania pt ca nu are acte de calatorie pt copil
Aveti livret de familie intocmit acolo, in Franta?
Din informatiile ce le detin, pentru scoaterea din tara a unui minor din Franta, nu se cere acordul celuilalt parinte, daca este trecut in livretul de familie.
Daca DA, puteti veni in tara , pana a declansa tatal copilului actiunea de interzicere a parasirii teritoriului francez, fara acordul lui.
Dar se pune problema rapirii internationale de minori :-/
Martonze, utilizator