Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de somaj

Buna ziua
In prezent sunt angajat la o societate comerciala cu contract de munca pe perioada nedeterminata, am stagiu de cotizare mai mare de 12 luni si de la 1 februarie s-ar putea sa fiu trimis in somaj.am absolvit facultatea de inginerie I.M.S.T. ( fostul T.C.M.) din Universitatea Politehnica Bucuresti si in prezent urmez cursurile unui program de master, cursuri de zi , din cadrul Facultatii de Energetica din U.P.B. Intrebarea este daca pot beneficia de indemnizatie de somaj fiind inscris la acest program de master.
Va multumesc.
Fiind somer provenit din incetarea unui contract individual de munca (CIM) puteti sa beneficiati de indemnizatie de somaj chiar daca urmati cursurile de masterat.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane