Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare copil dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare copil dupa divort

Ma numesc Maria si sunt mama unei fetite de 3 ani pe care am crescut-o mereu singura. In prezent
sunt divortata de 1 an,deoarece sotul meu a fost acela care a avut un copil cu alta femeie in timp
ce era cu mine si cu care in prezent convetuieste.Dupa divort fetita a ramas in grija mea dar tribunalul
doreste exercitarea drepturilor parintesti de ambii parinti. Deoarece el a fost acela care a parasit domiciliul
legea mi a dat dreptul sa locuiesc cu fetita in casa in care am construit o impreuna pentru ea.
Atat de mult a inteles el prin exercitarea drepturilor parintesti incat dupa divort ma dat de 4 ori
afara cu tot cu fetita. De fiecare data am adus politia.Nu am dat pentru partaj deoarece casa este
terminata dar nu este intabulata si nu am banii necesari.In prezent locuiesc la parintii mei si tot
ei au grija de fetita cat sunt eu la serviciu.Am fost amenintata cu moartea de fostul sot si am
depus dosar la politie cu martori dar nu sa luat nici o masura,si ulterior am aflat ca are pile la
politie si de aceea nu mi se face dreptate.Mi-a si spus ca aici el face legea.Acum tot din razbunare
vrea sa-mi ia si fetita ,dupa ce a scos-o in strada,sa o tina 6 zile pe luna si vacanta. DAR LEGEA
I-L DA PENTRU CA TATAL ARE DREPTUL ASUPRA COPILULUI.TATA CARE A PARASIT-O CARE A SCOS-O PE DRUMURI,
TATA CARE IA LUAT DREPTUL DE A AVEA O FAMILIE FERICITA .TATAL CARE IA LUAT TOATE DREPTURILE ARE
DREPTUL ASUPRA EI.NU STIU CUI SA MA ADRESEZ PENTRU A-L OPRI SA NU NE MAI FACA RAU.MI-E FRICA SA MAI
VORBESC CU CINEVA DEOARECE SUNT AMENINTATA SI URMARITA MEREU.VA ROG SA-MI DATI UN SFAT SAU O
ADRESA UNDE POT CERE AJUTORUL. VA MULTUMESC ANTICIPAT !!!!
Cum v-a dat afara ? Ati depus plangere scrisa in urma acestor fapte la vremea respectiva ?
Credeti ca vizitele fetei la tata i-ar face rau copilului ?
a venit in lipsa mea si a schimbat yala la usa,eu cu copilul raminind in strada.de fiecare data am adus politia la fata locului. Dupa divort i am dat copilul la ora 13 pt 2 ore iar el mi l a adus la ora 22 cu ochii umflati cit a plins dupa mine. Iar el a demonstrat ca face ce vrea cu fetita pt ca ii este tata.Nu sa gindit la suferinta fetitei.Nu tine cont de sentimentele fetitei ci se gindeste numai sa demonstreze ca el e mare si tare si face ce vrea
Ati adus politia la fata locului, dar nu ati depus plangere.
Copilul a plans pt ca nu-l cunoaste, puteti propune in instanta daca tatal va cere un program de vizita, ca vizitele sa se desfasoare pt o perioada la domiciliul dvs
ba am depus plingere de fiecare data dar cum v am spus multe au disparut de la politie.este si o plingere cu martori pt amenintare cu moartea ,pe care politia a spus ca a inaintato la parchet, dar de 4 luni nu sa rezolvat nimic.Eu depun plingere la politie ca sunt cu copilul in strada si ei spun ca nu e de competenta lor dar a doua zi vine el cu politia sa i dau actele casei, care au ramas la mine dupa divort. Este corect acest lucru? Imi iubesc fetita enorm,si pt ea as face orice.Da as fi deacord sa o vada la domiciliul meu dar peste noapte fetita nu ar rezista deoarece nu doarme cu nimeni inafara de mine. ca sa ia fetita peste noapte nu ar trebui sa aiba un domiciliu stabil?
Daca mai faceti plangere la Politie, sa o faceti neaparat in 2 exemplare, unul il depuneti, al doilea il pastrati, neaparat cu numar de inregistrare, ca sa puteti dovedi ca plangerile exista. Puteti cere si audienta la seful Politiei, e dreptul dvs.
Program de vizita va primi, fiindca asa sunt legile si se considera ca fetita trebuie sa aiba 2 parinti, nu conteaza caracterul lor moral.
Daca va face rau copilei si lasa urme, anuntati Politia la 112 si mergeti si la medicul legist.
In situatia dumneavoastra, ar trebui repede facuta partajarea casei si impartirea banilor rezultati din vanzare, ca sa-i puteti asigura fetitei un domicili stabil.