avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 182 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Pot sa angajez un avocat urmarit penal?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Pot sa angajez un avocat urmarit penal?

Doresc sa angajez un avocat . Daca este urmarit penal in urma reclamatiei facute de un cetatean in alt proces pe care-l sustine si s-a declansat urmarirea penala impotriva lui , il pot angaja IN CADRUL PROCESULUI MEU DE PARTAJ JUDICIAR ?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:31, 15 Ianuarie 2013
Se pare ca puteti.
Sa nu fie suspendat.
Altfel il puteti angaja.
Cum aflu daca este suspendat sau nu ? Il poate suspenda datorita ''urmaririi'' ??
Verificati la baroul din care face parte respectivul avocat.
Insa, este posibil sa riscati pentru ca daca va fi arestat preventiv nu va mai putea sa va apere in proces.

Chiar pe forum am vazut persoane care se plangeau de faptul ca avocatul a fost arestat si nu le mai vine la proces desi l-au platit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere de liberare provizorie art 160 cpp ContSters125947 ContSters125947 Art. 1602: Conditiile liberarii (1) Liberarea provizorie sub control judiciar se poate acorda in cazul infractiunilor savarsite din culpa, ... (vezi toată discuția)
Arestare onoono onoono Un prieten de al meu a fost beat si a spart cateva masini luand niste casetofoane dar nu le-a vandut nu a facut absolut nimic cu ele doar le tinea in casa, iar ... (vezi toată discuția)