avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am falsificat o chitanță și mi-am însușit bani ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am falsificat o chitanță și mi-am însușit bani din firmă iar angajatorul mă amenință cu plângere penală. Ce risc în această situație? Mă ajută faptul că sunt în concediu prenatal?

Buna ziua,sunt angajata unei firme si ma aflu in concediu prenatal.Din pacate am falsificat chitanta si furat o suma de bani din firma,acest lucru s-a aflat de curand.Angajatorul ma ameninta cu plangere penal pentru frauda.Ce pot sa risc eu?Ma poate concedia,pot face inchisoare?
Ultima modificare: Joi, 18 Ianuarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Încercați să restituiti prejudiciul creat.
Legea va da dreptul.de a merge însoțită de avocat sa vorbiti cu ei.
Dacă depun plângere penală veti avea probleme penale.
Despre ce suma e vorba?
Ultima modificare: Joi, 18 Ianuarie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Descrieti cum ati savarsit fapta ca sa intelegem exact despre ce este vorba,

Am incasat de la client mai mult si am predat mai putin la angajator prin falsificarea documentelor de plata.Este vorba de un prejudiciu de 3000 euro.Ce pot pati eu in momentul acesta aflandu-ma si in concediu prenatal.?

Ultima modificare: Joi, 18 Ianuarie 2018
Manuela Rășină, administrator
As spune ca e vorba de fals si delapidare.
Suma este destul de mare, riscati sa fiti trimisa in judecata si condamnata. Se pot dispune si masuri preventive.


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

As spune ca e vorba de fals si delapidare.
Suma este destul de mare, riscati sa fiti trimisa in judecata si condamnata. Se pot dispune si masuri preventive.

Ce masuri preventive?

Alte discuții în legătură

Am falsificat niste chitante,care ar fi urmarile? Axe25 Axe25 Am lucrat ca agent de vanzari la o firma,si am falsificat niste chitante,eu incasam o suma de bani la clieti le dade am chitanta cu suma reala dar pe chitanta ... (vezi toată discuția)
Delapidare florianbogdan florianbogdan Buna ziua.Astazi am fost chemat de catre inspectorul sef al politiei economice din Focsani pentru a ma informa ca sunt acuzat de delapidare.Fostul angajator a ... (vezi toată discuția)
Intrebare - plangere penala pentru fals ghidut ghidut Buna ziua, Am lucrat la o societate comerciala ca si agent de vanzari si pentru ca presiunea de a vinde era extraordinar de mare, intru-un final am cedat ... (vezi toată discuția)