Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... stagiu de cotizare in alta tara. se acorda concediu de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

stagiu de cotizare in alta tara. se acorda concediu de crestere a copilului la intoarcerea in Romania?

daca dovedesc ca am muncit legal in alta tara non UE, se ia in considerare ca am fost angajata daca la intoarcerea in Romania raman insarcinata? am dreptul de concediu de maternitate, concediu de crestere a copilului?
Buna ziua!
Daca aveti continuitate in munca, 12 luni lucrate continuu (anterior nasterii copilului) iar la nasterea copilului veti fi angajata in Rromania, veti avea toate drepturile legale aplicabile angajatilor din tara. :)
multumesc! sa inteleg ca daca exista o perioada de cateva luni de intrerupere, imi pierd toate drepturile?
Daca aveti intrerupere cateva luni , atunci exista posibilitatea de a nu beneficia de indemnziatia pentru CCC. Insa:

Art. 4 din OUG nr.111/2010 dispune:
(1) În calculul celor 12 luni prevăzute la art. 2 alin. (1) se includ şi fracţiunile de lună în care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum şi cele în care solicitanţii s-au aflat în situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6), considerate lună întreagă.
(2) Prin fracţiune de lună se înţelege efectuarea a cel puţin jumătate din zilele lucrătoare din acea lună în care persoana îndreptăţită a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat în una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6).
(3) Prin excepţie, se acceptă ca de cel mult 3 ori fracţiunea de lună să fie constituită dintr-un
număr mai mic de zile lucrătoare decât cel prevăzut la alin. (2).
......
Multumesc tare frumos! Mi-ati fost de real ajutor.