Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Este legala plata concediilor medicale?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Este legala plata concediilor medicale?

Am incheiat un contract de munca pe data de 12.03.2012 iar in data de 17.04.2012 am intrat in concediu medical.
Pot beneficia de plata concediilor medicale incepand cu 17.04.2012 pana pe 14.05.2012 daca fac dovada ca am lucrat in iunie-septembrie 2011, astfel sa ma incadrez in textul de lege conform art. 7 OUG 158/2005 ,,Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) – d)
este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.''
Atat in 2012 cat si acum, avem aceeasi prevedere legala.

Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare, este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical. În înţelesul prezentelor norme, se consideră o lună de stagiu de cotizare realizat în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical situaţia în care sunt realizate cel puţin 22 de zile de stagiu de cotizare
multumesc inseamna ca am dreptul sa fiu platita