avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Este legala plata concediilor medicale?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Este legala plata concediilor medicale?

Am incheiat un contract de munca pe data de 12.03.2012 iar in data de 17.04.2012 am intrat in concediu medical.
Pot beneficia de plata concediilor medicale incepand cu 17.04.2012 pana pe 14.05.2012 daca fac dovada ca am lucrat in iunie-septembrie 2011, astfel sa ma incadrez in textul de lege conform art. 7 OUG 158/2005 ,,Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) – d)
este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.''
Cel mai recent răspuns: retromusculo , utilizator 22:07, 13 Ianuarie 2013
Atat in 2012 cat si acum, avem aceeasi prevedere legala.

Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare, este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical. În înţelesul prezentelor norme, se consideră o lună de stagiu de cotizare realizat în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical situaţia în care sunt realizate cel puţin 22 de zile de stagiu de cotizare
multumesc inseamna ca am dreptul sa fiu platita

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiul de cotizare pentru concediu de maternitate marian_26 marian_26 ce perioada trebuie sa am lucrata pentru a intra in prenatal (vezi toată discuția)
Concediu medical gina2010 gina2010 daca salariatul este angajat de pe 02.02.2015 si de pe 25 martie imi aduce concediu medical, este vreo problema tinand cont ca nu a mai lucrat anterior iar ... (vezi toată discuția)
Prenatal Ligiacuceanu Ligiacuceanu Buna ziua, pentru a putea beneficia de prenatal, este obligatoriu sa am ultimele 6 luni lucrate la ultimul loc de munca ? (vezi toată discuția)