Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... stagiul de cotizare pentru concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

stagiul de cotizare pentru concediu de maternitate

ce perioada trebuie sa am lucrata pentru a intra in prenatal
Pentru a putea beneficia de concediul de maternitate trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de minim 22 de zile in ultimele 12 luni anterioare lunii in care se acorda concediul medical..

Normele de aplicare a OUG nr. 158/2005:

ART. 12
(1) Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevãzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) din Ordonanţa de urgenţã a Guvernului nr. 158/2005 , aprobatã cu modificãri şi completãri prin Legea nr. 399/2006 , cu modificãrile şi completãrile ulterioare, este de o lunã realizatã în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordã concediul medical. În înţelesul prezentelor norme, se considerã o lunã de stagiu de cotizare realizat în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordã concediul medical situaţia în care sunt realizate cel puţin 22 de zile de stagiu de cotizare.
ana-cer, moderator