Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie - se poate acorda in concediu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie - se poate acorda in concediu prenatal?

Buna ziua,

Va rog frumos sa imi spuneti daca pot primi stimulent de insertie in perioada cat sunt in concediu prenatal.
Daca da, pana cand? Pana la nastere sau pe toata durata concediului de maternitate (126 zile)?

Multumesc mult
Stimulentul de insertie se acorda numai daca intrerupeti concediul de crestere copil pentru a va intoarce la lucru. De aceea se si numeste stimulent. Statul doreste sa stimuleze mamicile sa se intoarca mai devreme la lucru.
In timpul concediului de maternitate de 126 de zile (prenatal + postnatal) aveti contractul de munca suspendat, deci nu lucrati.
Nu se poate acorda stimulent de insertie inainte de nastere, si nici daca mama nu revine efectv la locul de munca, si nici in concediu medical!
Stimulentul are la baza dorinta statului de a stimula / premia mamele sa revina la lucru dupa nastere, cat mai repede, dar nu are rolul sa oblige femeile insarcinate sa nu respecte concediile medicale pentru a primi niste bani.
Va multumesc!