Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pensionar-contributie la asigurari sociale de sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pensionar-contributie la asigurari sociale de sanatate

Va rog, o clarificare a urmatoarei situatii:
- un pensionar cu pensia de 640lei care are un PF(activitate de comert cu amanuntul) are obligativitatea de a mai plati contributia de asigurari sociale de sanatate?

Va multumesc.

Conform art.257 alin.(3)din Legea nr.95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii,contributia
de asigurari sociale de sanatate se calculeaza si asupra veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit,chiar daca sunteti pensionar cu venituri din pensii mai mici de 740 lei.