Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plata Factura mai mare de 5000 lei
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plata Factura mai mare de 5000 lei

Buna ziua,
Am o II , obiect de activitate comert cu amanuntul si am achizitionat marfa de la un furnizor in valoaree de 7700 lei. 4000 lei am platit in momentul in care mi-a fost livrata marfa cash, 2000 lei prin banca din cauza plafonului impus de 5000 lei. Este legala plata fractionata a sumei ramase( adica sa mai platesc o data 1000 lei si apoi restul de 700lei, sau va trebui sa achit suma integral, avand in vedere ca am facut deja o plata prin banca de 2000 lei.). Va multumesc!
suma ramasa o puteti plati fractionat numai prin banca, cash nu mai puteti plati nimic
Multumesc de raspuns. Oricum prin banca urmeaza sa fac platile.