Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul

Din 14 februarie intru in concediu prenatal...m-ar interesa toti pasii care trebuie urmati pe mai departe,ce acte trebuie sa depun pt acest concediu si pt cel postnatal,la cate zile am dreptul,cand trebuie depuse aceste acte...Aceleasi intrebari le am si pt concediul ce urmeaza dupa cel postnatal,cel de crestere al copilului.Va multumesc anticipat.
:)
1. - Concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) se acorda de catre medicul curant specialist ginecolog si apoi, in continuare, de medicul de familie sau direct de medicul de familie.
- Certificatele medicale le depuneti la angajator care le calculeaza si le plateste.

2. - Pentru concediul pentru cresterea copilului (CCC) faceti o cerere catre angajator (care este obligat sa o aprobe) prin care solicitati suspendarea contractuluio individual de munca (CIM) pentru a intra in CCC pana la 1 an sau 2 ani (depinde pentru ce varianta optati).
- Cu o copie dupa decizia angajatorului de suspendare a CIM si cu celelalte acte va prezentati la Primarie unde completati si cererea pentru acordarea indemnizatiei pentru CCC.
- Mergeti la Primarie sa luati lista cu actele necesare.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc pentru raspuns! :)
Buna ziua! Revin cu o intrebare:pe perioada concediul pre/postnatal,cum se calculeaza banii ce trebuie sa-i iau?Va multumesc anticipat :)
1. - Indemnizatia pentru concediul de maternitate se calculeaza avand ca baza de calcul cele 6 luni anterioare lunii in care ati intrat in concediu de maternitate.
- Suma veniturilor brute pe cele 6 luni se imparte la numarul de zile lucratoare din cele 6 luni si se obtine media zilnica a bazei de calcul (Mzbc).
- Mzbc se inmulteste cu 85% si se obtine indemnizatia zilnica a concediului de maternitate (Izcm).
- Izcm se inmulteste in fiecare luna de concediu de maternitate cu zilele lucratoare ale lunii si se obtine indemnizatia de concediu de maternitate pentru acea luna.

2. Indemnizatia pentru CCC se calculeaza 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni anterioare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
Va multumesc :)