avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie concediu crestere copil

Buna ziua,

as dori sa stiu cum se calculeaza concediu postnatal,adica cel dupa nastere,nu cel de dinainte.

Sal.brut este 1374 lei.

multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:00, 12 Septembrie 2013
1. Va referiti la indemnizatia pentru concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) sau la indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC)?

2. In titlu vorbiti de CCC iar in continul mesajului de concediul postnatal (!?).
indemnizatia pentru crestere copil CCC
1. Indemnizatia lunara pentru CCC este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

2. In aceste venituri nete intra veniturile din salarii, din indemnizatiile pentru eventualele concedii medicale, din indemnizatia pentru concediul de maternitate, tichete de masa.

3. Adeverinta tip cu veniturile pe cele 12 luni (Anexa 2 - pe care o puteti procura si de la Primarie) o completeaza angajatorul si o depuneti la Primarie impreuna cu celelalte acte necesare.
Va rog sa-mi explicati din nou ,poate nu am pus intrebarea corecta:
-dupa cele 126 zile cand se va naste copilul eu voi lua niste bani ,dvs spune-ti de 85% din venit nete pe cele 12 luni?
-atunci pt cele 126 zile (adica inainte de nastere)ce bani voi lua ..tot 85% di venitul net pt iultimile 6 luni?
1. Indemnizatia pentru concediul de maternitate se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute din cele 6 luni anterioare lunii in care ati intrat in concediu de maternitate;]
- rezultatul se imparte la numarul de zile lucratoare din cele 6 luni si se obtine media zilnica a bazei de calcul (Mzbc);
- Mzbc se inmulteste cu 85% si se obtine indemnizatia zilnica pentru concediul de maternitate (Izcm);
- Izcm se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din perioada de concediu din certificatul medical si se obtine indemnizatia pentru concediul de maternitate din perioada sau luna respectiva.

2. Indemnizatia zilnica ramane aceeasi pe toata durata concediului de maternitate si de aceea indemnizatia lunara difera de la o luna la alta in functie de numarul de zile lucratoare din luna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu pre si post-natal alexa1305 alexa1305 Buna ziua.As vrea sa stiu cum se calculeaza indemnizatia pentru cele 126 de zile de concediu pre si post-natal, de asemenea si indemnizatia de maternitate de 2 ... (vezi toată discuția)
Concediul ubemadi ubemadi Din 14 februarie intru in concediu prenatal...m-ar interesa toti pasii care trebuie urmati pe mai departe,ce acte trebuie sa depun pt acest concediu si pt cel ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie si concediu crestere copil ion_raluca ion_raluca Lucrez in sector bugetar, la primarie, am luat salariul minim pe economie in ultimele 12 luni. In curand trebuie sa intru in concediu prenatal si postnatal de ... (vezi toată discuția)