Forum Discuţii juridice Executare silită prescriptie executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

prescriptie executare silita

buna ziua ,
Am o intrebare referitoare la o executare silita(poprire pe salariu) din partea unui executor judecatoresc.Speta in sine este astfel :
-in anul 2008 am imprumutat de la cineva o suma de bani pe care am restituit-o dar fara a anula contractul de imprumut dupa care in 21.09.2009 s-a intocmit un proces verbal pentru stabilirea ch de executare dar fara sa fiu si eu instintat. Acum in 03.12.2012 am primit la servici instintarea de poprire pe salariu si a inceput să mi se opreasca 1/3 din salariu.
- Conform art 405 din CPC nu ma incadrez la acea prescriptie (3 ani). Daca fac socotela de la 21.09.2009 pana la 03.12.2012 sunt 3 ani si 2 luni.

daca poate cineva sa-mi raspunda va multumesc anticipat
Ba, asa pare , faceti contestatie la executare si invocati perimarea si implicit prescriptia, vedeti daca nu cumva a facut ceva acte intrerupatoare de prescriptie.
Contactati executorul judecatoresc pentru a studia dosarul cauzei,pentru a va asigura succesiunea de documente incheiate atat de creditor intr-un termen legal prevazut ,care detine obligatia -daca are interes in executare sa solicite mentinerea pe rolul activ al bej a cererii de executare ,cat si de bej
Multumesc mult!
Contestatia la executare o pot depune la munca sa nu-mi mai opreasca din salariu sau la judecatorie.
Doar Judecatoria poate anula executarea silita. La munca nu aveti de ce sa depuneti contestatia.