avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... mod de citare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

mod de citare

se poate chema invinuitul la politie, pentru a depune declaratie, prin telefon?
Cel mai recent răspuns: Florin36 , utilizator 14:04, 23 Martie 2013
da, este o practica a lor...intrebarea este cum vor face dovada ca v-au contactat, daca nu veti merge.
Da, citarea se poate face si prin nota telefonica conform disp.art.175 al. 1 c.proc.pen.
Art. 175
Modul de citare
Chemarea unei persoane în faţa organului de urmărire penală sau a instanţei de judecată se face prin citaţie scrisă. Citarea se poate face şi prin notă telefonică sau telegrafică.
...............................


Ultima modificare: Marți, 15 Ianuarie 2013
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
In cazuri urgente chiar se impune aceasta modalitate de citare prin telefon.
Legea reglementeaza aceasta posibilitate pentru organul de ancheta penala.
Eu chiar faceam astfel de cereri pentru a se face o audiere de urgenta in cazuri extreme.
Nota telefonica este altceva si nu are legatura cu o simpla convorbite telefonica cu cel chemat la audiere. Pentru a fi chemat la audiere este musai sa fie citat in scris cu data, ora si locul unde trebuie sa se prezinte cel ce urmeaza sa fie audiat.

Aceasta practica a politiei nu are nicio legatura cu cerintele legii. Este o practica pur si simplu comoda pentru ei insa nu poate produce efecte asupra celui vizat daca nu se prezinta. Politia nu are nicio dovada ca l-a citat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Martie 2013
Florin36, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chemare la politie. modalitati de citare . loredana9696 loredana9696 cum poate fi chemata o persoana la politie?prin telefon? NU ESTE VORBA DE O PROBLEMA PENALA.SE PARE CA ESTE VORBA DESPRE O JIGNIRE. (vezi toată discuția)
Plangere penala- citare prin telefon? ceciliaolar ceciliaolar am primit un telefon prin care mi s-a comunicat sa ma prezint la politie pentru o plangere penala facuta de fostul meu prieten sa ma prezint sau trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Citatie telefonica adrianito adrianito primesc un telefon dupa un numar ascuns ,se prezinta cutarica si ma invita undeva dna! fara sa mi spuna pentru ce anume ,dosar etc .ce sa fac! (vezi toată discuția)