Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... mod de citare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

mod de citare

se poate chema invinuitul la politie, pentru a depune declaratie, prin telefon?
da, este o practica a lor...intrebarea este cum vor face dovada ca v-au contactat, daca nu veti merge.
Da, citarea se poate face si prin nota telefonica conform disp.art.175 al. 1 c.proc.pen.
Art. 175
Modul de citare
Chemarea unei persoane în faţa organului de urmărire penală sau a instanţei de judecată se face prin citaţie scrisă. Citarea se poate face şi prin notă telefonică sau telegrafică.
...............................

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
In cazuri urgente chiar se impune aceasta modalitate de citare prin telefon.
Legea reglementeaza aceasta posibilitate pentru organul de ancheta penala.
Eu chiar faceam astfel de cereri pentru a se face o audiere de urgenta in cazuri extreme.
Nota telefonica este altceva si nu are legatura cu o simpla convorbite telefonica cu cel chemat la audiere. Pentru a fi chemat la audiere este musai sa fie citat in scris cu data, ora si locul unde trebuie sa se prezinte cel ce urmeaza sa fie audiat.

Aceasta practica a politiei nu are nicio legatura cu cerintele legii. Este o practica pur si simplu comoda pentru ei insa nu poate produce efecte asupra celui vizat daca nu se prezinta. Politia nu are nicio dovada ca l-a citat.
Florin36, utilizator