Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Chemare la politie. Modalitati de citare .
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Chemare la politie. Modalitati de citare .

cum poate fi chemata o persoana la politie?prin telefon?

NU ESTE VORBA DE O PROBLEMA PENALA.SE PARE CA ESTE VORBA DESPRE O JIGNIRE.

Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
codul de procedura penala prevede ca modalitate de citare si citarea telefonica.
Da, citarea se poate face si prin nota telefonica conform disp.art 175 al. 1 c.proc.pen.
Art. 175
Modul de citare
Chemarea unei persoane în faţa organului de urmărire penală sau a instanţei de judecată se face prin citaţie scrisă. Citarea se poate face şi prin notă telefonică sau telegrafică.
Citaţiile se înmânează de agenţi anume însărcinaţi cu îndeplinirea acestei atribuţii sau prin mijlocirea serviciului poştal.