Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... APICULTURA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

APICULTURA

Veniturile din vanzarea roiurilor de albine, sunt impozabile sau nu?
Doresc si temeiul legal pentru raspuns.
Multumesc.
NU . Vezi Art.42 lit.k din Codul Fiscal , si apoi la Norme unde spune ca sunt neimpozabile veniturile obtinute din:cresterea animalelor si pasarilor,apicultura si sericicultura.Deci orice operatiune economica faci din aceste activitati,-respectiv productia si valorificarea ei-nu se impoziteaza. De altfel nu se trece nici in D.200 si deci nu are cum sa stabileasca venit impozabil.. Succes
multumesc!