Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inregistrarea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inregistrarea

pot sa depun plangere penala pentru amenintare pe baza unei inregistrari telefonice in care sunt amenintata cu acte de violenta?
Din cauza unor legi care reglementează aspecte ale protecției vieții private, mijloacele de probă obținute în mod ilegal nu pot fi folosite în procesul penal, desi in opinia mea ignorarea de plano a înregistrărilor audio-video efectuate de particulari în scopul probării unor fapte juridice, fără vreo autorizare din partea unei instituții a statului, contravine interesului public de înfăptuire a justiției.
avLeon, utilizator
Puteti depune dar ar trebui coroborata si cu alte probe de principiu pentru a se tine cont de ea,ramane la aprecierea organului de urmarire penala pana la urma.