avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1237 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Drept penal special
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Drept penal special

- Care sunt imprejurarile in care distrugerea se pedepseste chiar daca bunul apartine faptuitorului.

- Pentru care din infractiunile contra patrimoniului tentativa se pedepseste.

- Definiti subiectul activ in cazul infractiunilor contra sigurantei circulatiei pe caile ferate.

- Definiti elementul material in cazul infractiunilor contra sigurantei circulatiei pe caile ferate.

- Care sunt cerintele esentiale pentru existenta infractiunii accidentul si catastrofa de cale ferata.

- Definiti care sunt urmarile socialmente periculoase in cazul infractiunii de distrugere.

Cel mai recent răspuns: Pirvan_Cristian , utilizator 11:44, 17 Ianuarie 2013
Drept penal - partea speciala este titulatura corecta.
Verifica Partea speciala a Codului Penal pentru a-ti raspunde la intrebari si manuale de Drept Penal - Partea speciala (Valerian Cioclei,Mihail Udroiu).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bibliografie admitere master 2012 silvianna silvianna Costica Bulai,Avram Filipas,Constantin Mitrache,Bogdan Nicolaie Bulai,Cristian Mitrache-Institutii de drept penal curs selectiv Ed.Trei Bucuresti 2008 Costica ... (vezi toată discuția)
Lovire iulianciolan iulianciolan lovirea cu pumnii si picioarele dupa care cu cutitul in zona toracica, este tentativa de omor? (vezi toată discuția)
Citatie sparko sparko acum aproape un an cand mergeam la arad am fost orbit de un tir la calea ferata din giarmata si nu am vazut la timp ca era jos am franat dar nu am mai putut sa ... (vezi toată discuția)