Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Drept penal special
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Drept penal special

- Care sunt imprejurarile in care distrugerea se pedepseste chiar daca bunul apartine faptuitorului.

- Pentru care din infractiunile contra patrimoniului tentativa se pedepseste.

- Definiti subiectul activ in cazul infractiunilor contra sigurantei circulatiei pe caile ferate.

- Definiti elementul material in cazul infractiunilor contra sigurantei circulatiei pe caile ferate.

- Care sunt cerintele esentiale pentru existenta infractiunii accidentul si catastrofa de cale ferata.

- Definiti care sunt urmarile socialmente periculoase in cazul infractiunii de distrugere.

Drept penal - partea speciala este titulatura corecta.
Verifica Partea speciala a Codului Penal pentru a-ti raspunde la intrebari si manuale de Drept Penal - Partea speciala (Valerian Cioclei,Mihail Udroiu).