avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatia pentru copii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatia pentru copii

buna ziua! am nascut pe 24 noiembrie 2012 si as dori sa stiu si eu daca voi primi alocatia de 200 ron pe toata luna noiembrie sau doar de pe data de 25?:D
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:17, 17 Ianuarie 2013
Alocatia pentru nou- nascut o primesti din luna urmatoare,pe luna in care s-a nascut copilul nu se da nici un banut,dar pe 24 noiembrie 2014 , cand copilul v-a implinii 2 ani, vei primi alocatia intraga
1. Din Legea 61/1993 privind alocația de stat pentru copii:

Art. 6
...
(4) Dreptul la alocația de stat pentru copii se stabilește începând cu luna următoare celei în care s-a născut copilul, iar plata drepturilor se face începând cu luna următoare depunerii cererii

(5) În cazul în care cererea este înregistrată ulterior lunii în care s-a născut copilul, plata alocației de stat pentru copii se poate face și pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni

(6) Dreptul la alocația de stat pentru copii încetează începând cu luna următoare celei în care nu mai sunt îndeplinite condițiile de acordare

2. Asadar alocatia de stat pentru copii se cuvine incepand cu luna urmatoare aceleia in care s-a nascut copilul, adica incepand cu luna decembrie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocatie copii Monika007 Monika007 Buna ziua, eu am nascut pe data de 7.08.2015 iar in data de 12.08.2015 am mers si am depus actele pt alocatie, acum in octombrie am primit doar 200 lei.Nu se ... (vezi toată discuția)
Alocatie nou nascut irysmiki irysmiki Buna ziua, va rog frumos sa imi spuneti daca s-a procedat corect. Am nascut anul aceste pe 3 iunie. Alocatia pt bebe am inceput sa o primesc pe luna august, ... (vezi toată discuția)
Plata prima luna de alocatie a nou nascutului!!! buzurinn buzurinn Buna ziua, am si eu o nelamurire, am fost sa depun dosarul de alocatie si indemnizatiea fetitei ( nascuta 03.07.2013 ) iar doamna de la oficiu mi-a spus pe un ... (vezi toată discuția)