Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... ridicare ipoteca
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

ridicare ipoteca

Buna seara,
De curand am achitat un credit ipotecar si doresc sa stiu ce documente sunt necesare pentru ridicarea ipotecii.
Multumesc anticipat

cristi
Dupa inchiderea contului , consilierul (sau un reprezentant al bancii) va trebui sa redacteze la notariat o declaratie din care va rezulta in mod explicit consimtamantul bancii pentru radierea ipotecii si a interdictiei de instrainare si grevare, continand elementele de identificare a imobilului (adresa, numar cadastral si numar incheiere ipoteca) .
Depuneti la Oficiul de Cadastru urmatoarele :
- Declaratia bancii creditoare;
- Cererea de inscriere tip (de la Oficiul de Cadastru) ;
- Copie dupa buletinul de identitate;
achitati taxa de 60 lei si ati radiat ipoteca
Solicitati adeverinta de la banca prin care se confirma achitarea integrala si se mentioneza acordul pentru radiere, + o cerere din partea proprietarului, prin care se solicita radierea (ipotecii, interdictiei, sau ce este inscris) se pot inregistra la OCPI de catre proprietar.