Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua,va rog frumos sa ma lamuriti si pe mie in urmatoarea problema.Suntem 2 copii la parinti,eu din prima casatorie a mamei,sora mea rezultata din a doua casatorie a mamei.Dupa decesul parintilor,care ar fi partea mea din mostenire,tinand cont ca eu sunt numai a mamei si nici nu-i port numele tatalui vitreg,dar ma creste de la varsta de 7 ani(acum avand 34ani)Mama ar vrea sa-mi faca donatie pe un apartament,dar la succesiune sora mea poate cere reductiunea donatiei.Act de vanzare cumparare nu vrea sa-mi faca pentru ca sunt casatorita si apoi ar avea sotul meu dreptul la jumatate(in cazul unui divort).Ce ma sfatuiti sa fac,ptr ca azi o dna notar mi-a spus exact pe invers legea,cum ca sora mea nu are dreptul sa-mi rastoarne donatia....Va multumesc anticipat!!
diana_radu2007, utilizator
dacă mama dvs. este căsătorită cu ”tatăl” vitreg, aveți aceleași drepturi cu sora dvs.
da sunt casatoriti de 25 de ani,doar ca sora este fata amandurora ,eu sunt numai a mamei.