Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia 020
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia 020

In decembrie am obtinut o suma mica dintr-un contract ocazional pe DDA (mult sub limita de TVA). In aceste conditii mai e nevoie sa depun 020?:sorry:
Formularul 020 nu are nimic cu inregistrarea in scopuri TVA.
Mai multe amanunte gasiti aici:
[ link extern ]
Eu stiu foarte bine cum arata declaratia, ca am vazut-o ieri pe net. Desi ocazional mai obtin venituri dda, doar acum cateva zile am auzit de aceasta declaratie. Nu inteleg care este scopul ei, eu oricum depun 200 in luna mai a fiecarui an(daca am venituri in anul anterior, evident). Din ce am citit pe diferite pagini, asa am inteles, ca se leaga de TVA, de aceea intreb.
Chiar pe avocat.ro am gasit asta:

2) Formular 020 - Declaratia de inregistrare fiscala/ de mentiuni pentru persoane fizice romane

Se depune de persoanele fizice, altele decat persoanele fizice romane care desfasoara activitati economice in mod independent sau exercita profesii libere, care au obligatia sa se inregistreze ca platitori de TVA in urma depasirii plafonului legal de scutire (65.000 de euro, adica 220.000 lei).

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Follow us: Avocatnetro on Facebook