Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa datorii stat
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa datorii stat

Buna ziua,

Am urmatoarea intrebare:
O societate comerciala are datorii la bugetul de stat. Datoriile au deja o vechime de peste 2 ani, de cand societatea nu a mai avut nicio activitate. Datoriiile sunt de cca 30 mii lei.Societatea doreste sa intre in insolventa. Credeti ca finantele o sa ii ceara insolventa si o sa inceapa demararea procedurii, datorita datoriilor, sau trebuie sa o ceara societatea respectiva?
derbedea a scris:

Mi-a mai venit in minte o intrebare. |Societatea are datorii catre asociati (creditare firma) de peste 45.000 lei. Asociatii pot cere ei lichidarea firmei pentru datoriile catre ei?

Revin cu precizari pentru cel care a deschis topicul.
Personal, am asistat in sala de judecata la o sedinta intr-un proces de faliment in care judecatorul a aprobat inscrierea in Tabelul creantelor, o suma depusa ca si creditare societate de catre un asociat, care era totodata si administrator al firmei falimentare.
Corect si conform prevederilor legii nr. 85 / 2006, insa nu cred ca asociatii au cerut deschiderea procedurii insolventei in cazul expus de dumneavoastra ...