Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Este necesara o \\"imputernicire scrisa \\" data de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Este necesara o "imputernicire scrisa " data de titularul contractului unui membru de familie ?

Buna ziua ,
In legea 230/2007 privind infiintarea ,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari " la art. 25 (1) litera "c" se precizeaza ca " proprietarul poate fi reprezentat in Adunarea generala de catre un membru de familie sau de catre un alt reprezentant care are o imputernicire scrisa si semnata de catre proprietarul in numele caruia voteaza ".

Eu deduc , citind si prevederea de la litera " d" precum ca " un membru al Asociatiei de proprietari poate reprezenta unul sau mai multi membrii absenti DACA PREZINTA IMPUTERNICIRE SEMNATA DE CATRE PROPRIETARII IN NUMELE CARORA VOTEAZA ", ca pentru un membru de familie nu este necesara IMPUTERNICIREA data de titularul contractului- care este membru al Asociatiei de proprietari .
Din punctul meu de vedere imputernicirea este necesara atata timp cat proprietarul nu este prezent la adunarea generala.
Buna ziua ,
In legea 230/2007 privind infiintarea ,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari " la art. 25 (1) litera "c" se precizeaza ca " proprietarul poate fi reprezentat in Adunarea generala de catre un membru de familie sau de catre un alt reprezentant care are o imputernicire scrisa si semnata de catre proprietarul in numele caruia voteaza ".
aureliandumitru, utilizator
@aureliandumitru
Ati inteles corect.

Un proprietar poate fi reprezentat la AG fie de un membru din familie fara a avea o imputernicire, fie de o alta persoana (vecin, prieten, ruda care nu locuieste in bloc) avand o imputernicire semnata din partea proprietarului.

Este necesar sa stiti ca practic la lucrarile de AG ale proprietarilor, acestia nu se prea ingesuie cu prezenta, asa ca presedintele - om care- si cunoaste ”enoriasii”, este foarte multumit cand vede un membru al familiei (fiu, fiica, etc.) ca este prezent si reprezinta familia.
Cu totul alta poveste este cand in locul proprietarului se prezinta un necunoscut si pretinde ca ii reprezinta interesele in AG. Acesta trebuie sa prezinte o imputernicire - chiar notariala, daca nu cumva imputernicirea a fost data in fata presedintelui (com. executiv).
Sigur, in practica se intampla multe, asa ca presedintele trebuie sa se asigure ca cel care este prezent si voteaza o face si legal.