Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cooasigurati
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cooasigurati

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti daca se poate. Ce drepturi au persoanele care se afla in intretinerea unui angajat. Si o baza legala, daca exista.

Va multumesc
Din normele metodologice ale legii 57/2003 adica Codul Fiscal
art.90. Pentru ca o persoană să fie în întreţinere, aceasta trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii: - existenţa unor raporturi juridice între contribuabil şi persoana aflată în întreţinere; - persoana fizică întreţinută să aibă venituri impozabile şi neimpozabile mai mici sau egale cu 250 lei lunar. Persoana aflată în întreţinere poate avea sau nu domiciliu comun cu contribuabilul în a cărui întreţinere se află.

Legea 95/2006
Art. 213 (1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei:
b) tinerii cu vârsta de până la 26 de ani care provin din sistemul de protecţie a copilului şi nu realizează venituri din muncă sau nu sunt beneficiari de ajutor social acordat în temeiul Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificările şi completările ulterioare; soţul, soţia şi părinţii fără venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate;