Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Recuperare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Recuperare TVA

Sunt mai nou in chestia asta si vreau si eu sa stiu ce inseamna mai exact recuperarea de TVA si cum aflu cat am de recuperat daca este. Pot apela la cineva sa se ocupe de chestia asta daca am de recuperat si daca da imi puteti recomanda ceva.
buna seara!sunt noua in domeniul contabilitatii si as avea nevoie de putin ajutor:sunt interesata de recuperarea tva-ului si nu stiu cum se procedeaza,dar cred ca din declaratia 100(declaratia privind tva--ul ) se vede care este sume negativa /suma de recuperat.Insa inainte de a ajunge la administratie financiara as vrea sa stiu care sunt dejavantajele acestiu procedeu si care sunt pasii de urmat.multumesc anticipat
Da cat poti....ia cat iti trebuie!!!:D
declaratia nu este 100 ci 300, daca aveti de recuperat sub 5000 de lei, bifati obtiunea din decont.In functie de calificativul pe care il aveti ca societate se va rezolva cererea sau nu.