Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Nedepunerea declaratiilor 100, 300, 010 la termen
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Nedepunerea declaratiilor 100, 300, 010 la termen

Buna ziua!
Am avut un contabil care a decedat la inceputul anului 2009. In luna mai am sistat activitatea firmei la Reg. Comert, pe 3 ani. Nu am stiut ca se depun declaratiile 100, 010, 300 si bilantul, am considerat ca daca nu mai am activitate, nu am de ce sa platesc un contabil sa le faca si sa le depuna. Am primit notificare de la Administratia financiara ca nu au fost depuse pe 2009, iar ca sa le depun mi se solicita amenzi in valoare de 5000 lei. Nu am banii acestia! Ce pot face? Daca nu depun nicio declaratie, niciodata, ce se intampla? Eu nu doresc sa mai activez firma. De asemenea am TVA de recuperat. Cum se procedeaza?
Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~