avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Numar mediu salariati perioada fiscala declaratia 112
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Numar mediu salariati perioada fiscala declaratia 112

Buna tuturor,
Am urmatoarea situatie:
Un SRL care in anul 2012 a avut perioada fiscala la decl 112 trimestrul si are depuse decl 112 astfel: din ian. 2012 pana in mai 2012 inclusiv sunt depuse pe zero (avea in vector salariati, dar nu a avut nici un salariat in perioada respectiva), in iun. 2012 depusa pt. 3 salariati, iul. 2012 pt. 7, aug. 2012 pt. 8, sept. 2012 pt. 5, oct. 2012 pt. 5, noi. 2012 pt. 1 si dec. 2012 pt. 1.
Nr. mediu de salariati calculat pe baza decl 112 din toate cele 12 luni este 30/12=2.5, daca calculam media pe baza declaratiilor 112 doar din lunile in care au existat salariati raportati, nr. mediu este 30/7=4.29.
Nu am gasit specificat clar in lege cum se efectueaza calculul intr-o astfel de situatie, asadar, va cer parerea:
- cum se calculeaza corect nr. mediu de salariati in baza art. 296^19 alin. (1^3) cod fiscal intr-o astfel de situatie
- trebuie sau nu trebuie depusa decl 010 pentru schimbarea perioadei fiscale a decl 112 in anul 2013 din trimestrial in lunar
- daca trebuie depusa decl 112, unde se bifeaza la "cf. legii" sau la "prin optiune"
astfel incat sa nu incalcam legea si sa fie corect.
Multumesc anticipat pentru pareri.
Cel mai recent răspuns: Kooky123 , utilizator 19:03, 29 Mai 2015
Conform art. 296^19 alin. (1^3) numarul mediu de salariati se calculeaza ca medie aritmetica a numarului de salariati din declaratiile 112 depuse pentru fiecare luna din anul anterior. Eu asa interpretez. Dvs. trebuie sa luati in calcul numai pentru perioada in care ati avut efectiv salariati, adica iunie-decembrie 2012. In acest caz, numarul mediu de salariati este 4,29.

Pai, tocmai aici era nelamurirea: s-a depus 112 in fiecare luna a anului 2012, doar ca in primele 5 luni a fost pe zero.
Am retinut parerea dv.
Nr. mediu de salariati calculat pentru situatiile financiare va fi 2 (la sfarsitul anului societatea mai are doar 1 singur salariat cu jumatate de norma).
Mai are vreo legatura in 2013 aceasta medie din bilant cu perioada fiscala a decl 112?
Multumesc.
Buna ziua,

Am vizualizat toate subiectele legate de acesta declaratie si am decis ca postez aici...

Am urmatoarea problema..: SC fara angajati la 31.12.2014 angajeaza in 2015 un angajat .Perioada de raportare care este lunara sau trimestriala?

Am o rugaminte nu-mi raspundeti cu baza legala ca o cunosc, am nevoie de precizare, pentru ca mie 0 angajati mi se pare " un numar mediu de pana la 3 salariati exclusiv " cu atat mai mult cu cat nu este precizat niciunde ( din cate stiu eu ) ca daca nu ai avut salariati deloc declari lunar. (Doamna de la finante asa spune si cu ocazia asta am ratat o declaratie)..

Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns , ar fi extraordinar !
Ultima modificare: Vineri, 29 Mai 2015
Kooky123, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajatori cu 2 salariati (conventii ) sanda65 sanda65 In anu 2011 s-a trecut la plata impozitului si taxele sociale trimestrial pentru angajatori cu pana la 2 angajati, tot asa si declaratia 112. Asa am procedat ... (vezi toată discuția)
termen-limita 25 septembrie pentru optiunea de depunere lunara a declaratiei 112  Gabriela Monica Ionescu Gabriela Monica Ionescu Modelul declaratiei 112 a fost reglementat si aprobat de Agentia Nationala de Administrare Fiscala. ANAF a stabilit astfel cum va fi continutul formularului ... (vezi toată discuția)
Trecere de la trimestrial la lunar (d112) alexa_axy alexa_axy Buna ziua, In momentul in care m-am infiintat (ianuarie 2014) si am avut primul salariat am ales sa depun declaratii trimestriale (declaraţia privind ... (vezi toată discuția)