avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Plata pentru conditii deosebite
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Plata pentru conditii deosebite

Va rog, ce se mai spune in 2013 despre acordarea punctajului suplimentar datorat activitatii in conditii deosebite(dupa 2001)? Pensionarilor iesiti in conf.cu L19 li s-a prorogat acest drept, nu stiu, poate si celor iesiti conf. L263.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 18:20, 21 Ianuarie 2013
Legea 283/2011

Art. 16
Termenul prevazut la art. 193 alin. (2), referitor la prevederile art. 102 alin. (2)—(4), art. 169 alin. (6) si art. 170, din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificarile si completarile ulterioare, se proroga pana la data de 1 ianuarie 2013.

Strategia fiscal-bugetara pentru anii 2012-2014



Tendinţe şi probleme care
au un impact fiscalbugetar
semnificativ
pentru perioada 2012-
2014
• Majorarea începând cu 1 ianuarie 2011, a punctajelor anuale realizate de
pensionarii care au desfăşurat activitate în fostele grupe I şi II de muncă,
potrivit reglementărilor Legii nr.263/2010, respectiv cu data de 1 ianuarie
2014 a punctajelor lunare pentru persoanele care au desfăşurat activităţi
în condiţii deosebite de muncă.


Puneti intrebarea aici:



[ link extern ]

Sau la Casa locala de care apartineti.

Ei le pun in aplicare.

Acum,am pus si eu intrebarea la o casa locala si astept raspunsul.


Persoanele care au desfasurat activitati in conditii deosebite de munca, dupa data de 1 aprilie 2001 si care s-au inscris la pensie anterior intrarii in vigoare a Legii nr.263/2010, vor avea majorate cu 25% punctajele lunare realizate in perioadele respective, se arata in documentul cuprinzand constructia bugetara in domeniul asigurarilor sociale de stat si al asigurarilor pentru somaj pe anul 2013

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Majorarea cu 25% a punctajului suplimentar pentru perioada lucrata in conditii deosebite matei_crisan matei_crisan Sunt pensionar de la 01.11.2009 si in perioada 01.04.2001-01.03.2007 mi-am desfasurat activitatea in conditii deosebite. As dori sa stiu daca si din ce data ar ... (vezi toată discuția)
Grupa ii , recalculare sch sch O persoana pensionata conf. L19, care a muncit in gr.I si II,beneficiind de OUG209/2008 castiga acum,in Instanta, dreptul ca fostul angajator sa-i recunoasca ... (vezi toată discuția)
Nu am primit punctajul suplimentar pentru perioada lucrata in grupa de munca DAN BUTARU DAN BUTARU Am iesit la pensie pentru limita de varsta incepand cu data de 6.07.2011 avand 28 ani grupa a-2 de munca, dar in decizie nu apare marirea pensiei cu 25% ... (vezi toată discuția)