avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa II , recalculare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa II , recalculare

O persoana pensionata conf. L19, care a muncit in gr.I si II,beneficiind de OUG209/2008 castiga acum,in Instanta, dreptul ca fostul angajator sa-i recunoasca inca o perioada de 10 ani-intre 1991-2000- ca activitate 100% in grupa II,pentru care nu a vrut sa-i dea la timp adeverinta.Intrebare: Casa de pensii va elibera acum o decizie de recalculare conf.L263 cred, la care cei zece ani se vor asimila ca fiind conditii deosebite si persoana va primi majorarea punctajului cu 25%/an de cond. deosebite, sau aceasta majorare intra in prorogari? Va intreb asta pentru ca eu,pensionata conf.L19 in 2010, nu am primit decat majorarea Oug209/2008 iar majorarile pt. conditii deosebite- lucrati dupa 2001- se tot amana. Exista vreo modalitate ca recalcularea sa sa faca conform L19, si anii sa fie considerati ca grupa II, ar fi mai avantajos la punctaj? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:05, 30 Ianuarie 2013
Pentru cei 10 ani i se va aplica:

Legea 263/2010

Art. 100
Persoanele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupele I si a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, cele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in conditii deosebite, conditii speciale sau alte conditii de munca, potrivit legii, beneficiaza de majorarea punctajelor lunare realizate in perioadele respective, dupa cum urmeaza:
a) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau in locuri de munca incadrate in conditii deosebite, potrivit legii;

Prorogarea ii afecteaza pe cei care au lucrat in conditii deosebite si care si-au deschis drepturile in perioada 09/12/2008 la 31/12/2010.

Adica cei care si-au deschis drepturile in perioada cat s-a aplicat O.U.G.209/2008.
Ultima modificare: Miercuri, 30 Ianuarie 2013
Carp Mircea, utilizator
Adica nr. puncte respective.... x 1.25 ,da?. Pt. sporul de grupa nu se mai da nimic la punctaj acum?Multumesc
Mi-am exprimat parerea aici:

www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa de munca ucurel69 ucurel69 in anul 2009 m-am pensionat la limita de varsta am avut 11 ani in grupa 2 de munca si ceilalti in conditii normale de munca.nu mi sau dat cei 25%pentru cei 11 ... (vezi toată discuția)
Majorarea punctajului pentru activitatea lucrata in grupa i incepand cu 1 ianuarie 2010 sudussrl sudussrl am iesit la pensie in 4 nov. 2009 la cerere cu o pensie de 932 lei. am lucrat in grupa I de munca. nu mi s-a marit pensia de la 1.01.2010 conform OUG 209/2008. ... (vezi toată discuția)
Majorarea cu 25% a punctajului suplimentar pentru perioada lucrata in conditii deosebite matei_crisan matei_crisan Sunt pensionar de la 01.11.2009 si in perioada 01.04.2001-01.03.2007 mi-am desfasurat activitatea in conditii deosebite. As dori sa stiu daca si din ce data ar ... (vezi toată discuția)