Forum Discuţii juridice Executare silită poprire pe sume provenite din punerea in executare a ...
Discuție deschisă în Executare silită

poprire pe sume provenite din punerea in executare a unei hotarari judecatoresti.

Concret:Printr-o sentinta definitiva si irevocabila se acorda persoanei drepturi banesti cuvenite anterior (diferente de salariu, sporuri).Angajatorul, intr-un tarziu, incepe sa faca platile respective. La momentul la care se platesc sumele, peroana nu mai este angajata respectivei societati. Totusi, la aceasta societate, apare un executor judecatoresc care, in baza unui titlu, solicita sa se faca poprire pe sumele pe care le are de primit fostul angajat (repet: sume acordate printr-o hot.jud.)Este posibila aceasta poprire (executare silita)?
Nu inteleg sensul intrebarii. Ce legatura are faptul ca societatea datoreaza o suma de bani fata de o persoana fizica cu faptul ca acea persoana fizica nu mai este salariatul acelei persoane juridice? Poate sa faca poprire pe aceste sume, iar societatea respectiva dobandeste astfel calitatea de tert poprit.
Păi dacă executorul vine la societatea care trebuie să plătească (debitor, carevasăzică), cum dobîndeşte ea, societatea, după poprire (poprirea a ce?) calitatea de terţ poprit? Parcă era debitor, urmărit...

:)
:"> N-ati prea fost atent domnule Themis. Este voarba de o datorie pe care fostul angajat o are fata de un alt creditor. Sunt doua raporturi juridice. Acum sunt sigur ca v-ati dumirit.B-)
Iap! Corect! Mea culpa :">!
Domnule, prin sentinta civila nr...,s-a dispus:obligarea paratei (angajator) la plata, către X (angajat-reclamant), a sumei de 10000 lei (sa zicem)reprezentând drepturi banesti, reactualizate la zi, pentru perioada...Angajatorul va pune in executare dispozitiile hot.jud.Apare executorul judecatoresc si zice:Fostul tau angajat, X, a luat de la Y, prin contract la notar,15000 lei si nu i-a achitat la termen. Punem poprire pe cei 10000 pe care ii are de luat de la tine, in baza hot.jud.Pot ei sa popreasca intreaga suma de 10000 pe care omul o are de luat (astia 10000 sunt toti banii si angajatorul ii plătea lui X pe toti o data(o singura transa).