Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire de salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire de salariu

buna ziua.
speta de fata este urmatoarea:
contestatie la executare: tertul poprit (societatea comerciala angajatoare a debitorului) contesta sentinta prin care s-a admis validarea de poprire impotriva tertului poprit (al societatii angajatoare) pe argumentul ca debitorul care a luat creditul , nu mai este angajat in cadrul firmei lui, si ca el se preleveaza de obligatia platii debitului. Intrebarea este daca un debitor nu mai este in relatii de munca cu societata angajatore (care adat adeverinta la data luarii creditului a fost somat sa retina sumele, a fost admis validarea de poprire impotriva societatii respective) contesta obligatia lui de plata in solicitate in baza hot. def de validare de poprire, argumentand ca debitorul a carui venit nu i-a retinut nu mai este angajatul lui in prezent si ca el are obligatisa de a retine sumele pana la data cand debitorul era angajatul lui. pareri ?
ildi_baby a scris:
are obligatisa de a retine sumele pana la data cand debitorul era angajatul lui. pareri ?

Are obligatia sa retina /vireze catre executor (sau creditor) sumele din veniturile periodice ale salariatului (debitorului), intre data la care a primit instiintarea de la executor si data la care salariatul a incetat raporturile de munca cu angajatorul.
Dar deja am o sentinta definitiva prin care tertul poprit este obligat la plata datoriei , deci el tine loc debitorului, chiar daca nu mai exista relatii intre tertul poprit(agajatorul) si debitorul (angajat, defapt in prezent fost angajat.)