Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie limita de varsta.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie limita de varsta.

Sant nascut in 1953 ,am un stagiu de cotizare astfel:15 ani lucrati in viata civila si 10 ani in armata(1,4 militar in termen,3 ani elev scala militara si 6 ani ofiter)Cand am iesit la pensie de invaliditate in anul 2008 acesta era stagiul meu si am primit o decizie cu suma de 259 lei (in calculul la bani nu mi-a luat si anii din armata) In 2010 am cerut recalcularea pensiei de invaliditate sa fir cuprinsi si cei 10 ani din armata conform legii 263/2010.Mi s-a emis o noua decizie in care suma a crescut la 753 de lei .Acum am depus cerere de trecere de la pensia de invaliditate la pensia de limita de varsta intrunind conditiile(am o reducere de 5 ani a varstei de pensionare cf.legii 341/2004) Folosindu-ma de un program am incercat sa-mi calculez cuantumul pensiei de batranete ,respectand indicatiile si introducand dupa cartea de munca si dupa adeverintele din armata toate veniturile, sporurile, si pe acesti ultimi 5 ani cuantumul pensiei de invaliditate.Cand am tras linie ,suma rezultata este mult mai mica (550lei) decat pensia de invaliditate.Intrebarea mea este daca este posibil asa ceva,daca este posibil o asa diferenta de 200 lei ,daca am gresit eu sau daca a gresit casa de pensii in 2010 si mi-a dat o pensie de invaliditate mai mare.Va multumesc anticipat
Indiferent de valoarea calculata, dvs. veti primi pensia cea mai avantajoasa.

Legea nr.263/2010:
ART. 82
(1) La data îndeplinirii condiţiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia de invaliditate devine pensie pentru limită de vârstă.
(2) În situaţia prevăzută la alin. (1) se acordă, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
(3) Indemnizaţia pentru însoţitor prevăzută la art. 77 se menţine şi pe durata acordării pensiei pentru limită de vârstă.

Va multumesc pentru raspuns.Mie imi este frica sa nu fi gresit casa de pensii la calculul pensiei de invaliditate acum trei ani si acum sa-mi ceara banii inapoi.