Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Consilier juridic poate desfasura ca voluntar o alta ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Consilier juridic poate desfasura ca voluntar o alta activitate?

Buna ziua
Avand in vedere faptul ca sunt consilier juridic si ca art 10 din Legea nr. 514/2003 imi interzice sa desfasor orice alta profesie salarizata, ati putea sa-mi spuneti va rog daca as putea sa desfasor ca voluntar (cu un contract de voluntariat) o alta activitate (este in domeniul - organizare de evenimente)? Sau sub ce forma as putea sa desfasor aceasta activitate cat sa fie legal atat pentru mine cat si pentru firma cu care as dori sa colaborez pe partea aceasta?
Mentionez ca sunt si functionar public.
Multumesc
Potrivit art.2010 alin.1 teza a II-a C.civ., mandatul dat pentru acte de exercitare a unei activităţi profesionale se prezumă a fi cu titlu oneros.

Parerea mea este ca mandatul, in acest caz, poate fi si cu titlu gratuit.