Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune notar sau succesiune instanta ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune notar sau succesiune instanta judecãtorie????

Bunicul şi bunica sunt morti. Bunicul avea titlu de proprietate pe 3,5 ha din care 0,5 ha intravilan pe care se afla si casa batraneasca. Au avut 7 copii. Doi sunt morti. Unul din cei decedati este mostenitor pe casa batraneasca şi pe 2,5 ari de teren.
Ceilalti fraţi tin pamantul de pe titlul bunicului fara acte. Vrem sa facem succesiunea.
Soţia fratelui decedat nu vrea sa merga sa scoata Anexa1. De ce i se dă doar ei acest drept de a merge sa ia anexa 1? Ceilalti frati ramasi in viata nu pot face acest lucru? Cum putem face succesiunea in acest caz? Prin instanta? E scumpă succesiunea prin instanta?

succesiune sau mostenirea se poate dezbate la notar numai daca va intelegeti si totul este clar, altfel nu se poate si in acest caz va trebui sa apelati la instanta de judecata
Daca mostenitori nu cad de acord si nu se inteleg sa imparta de buna voie bunurile din masa succesorala, partajul nu se poate face la notar. Va fi necesar sa apeleze la instanta de judecata deschizand un proces de partaj judiciar. Costurile depind de bunurile incluse in masa succesorala, ce valoare au aceste bunuri.
toti ceilalti frati sunt de acord cu impartirea numai ca sotia unui frate decedat nu merge sa scoata anexa 1 de la primarie, fara de care actiunea la notar e imposibila...
Se pare ca veti ajunge la instanta.
Succesiunea la instanta nu este mai scumpa decat cea la notar.
Depinde insa si ce avocat va veti angaja.
Aceasta ar fi singura diferenta.
Intrebati notarul cat va costa si apoi intrebati un avocat pentru a afla in concret.
In cazul in care nu va intelegeti cu mostenitorii in privinta impartirii bunurilor puteti incerca aplanarea conflictului si cu ajutorul unui mediator!