Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Insarcinata in concediu de crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Insarcinata in concediu de crestere copil

Buna ziua!Sunt in concediu crestere copil si doresc sa fac al doi-lea copilas.Baietelul meu face 2 ani in luna octombrie. Daca raman insarcinata acum ar trebui sa nasc tot in octombrie.Intrebarea este: daca nasc in octombrie sau in noiembrie, mai beneficiez de indemnizatie crestere copil? Concediul de crestere copil ar fi de un an sau pot opta tot pentru 2 ani? Angajatorul are dreptul sa ma dea afara? (mentionez ca lucrez intr-o institutie de stata) Va multumesc!
Buna ziua!
Veti putea beneficia de CCC, pe perioada de 1 sau 2 ani, dupa cum alegeti d-voastra. Daca nasteti inainte de terminarea primului concediu veti solicita angajatorului prelungirea suspendarii CM pt efectuarea celui de-al doilea concediu si veti intra din CCC1 in CCC2; pe perioada incare se suprapun, veti beneficia de o indemnizatie suplimentara de 600 ron/ luna (sper sa fi retinut bine suma).
Daca nasteti dupa terminarea CCC1 faceti cerere de incetare a suspendarii CM, va intoarceti la munca si, eventual (depinde de ce varsta va avea sarcina) depuneti cerere de intrare in concediu de sarcina si lauzie si apoi intrati in CCC2.
Angajatorul nu are dreptul sa va dea afara in perioada in care va intoarceti la munca, decat din motive neimputabile d-voastra (ex. faliment, ca se cam poarta acum, dar la stat...mai greut....) si nu are cum sa va refuze prelungrea suspendarii CM pt efectuarea CCC2.
Va multumesc pentru raspuns!
shanty a scris:
...depuneti cerere de intrare in concediu de sarcina si lauzie...

1. Nu se face cerere pentru intrare in concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) ci se prezinta angajatorului direct certificatele de concediu de maternitate.

2. Va dati seama ce bucurie ar fi pe angajatori sa fie o mamica la mana lor, sa aprobe ei sau sa nu aprobe concediul de maternitate?
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Chiar ca ar fi o bucurie....bine ca macar de asta sunt privati....:)