Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... titularul dreptului de proprietate la credit
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

titularul dreptului de proprietate la credit

Buna ziua. Am si eu o intrebare legata de accesarea unui credit ipotecar gen prima casa. Daca iau o casa prin credit pe numele meu si ulterior la ceva timp ma casatoresc, cand termin de platit ratele la credit si devine a mea definitiv are dreptul si sotia desi nu eram casatorit in momentul cand am contractat creditul? Sau altfel formulata intrebarea, capata un drept sotia asupra casei in momentul cand eu ma casatoresc? Multumesc anticipat pt raspuns
Are un drept de creanta pt cat veti plati rate impreuna.
In lipsa unei conventii matrimoniale, bunul este si ramane bunul dvs propriu.
gi-jane2, moderator