avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1001 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie urmas

cum se procedeaza in cazul in care pana acum cineva a avut pensie de boala, iar acum indeplinind varsta ar dori pensie de urmas?
de fapt, a indeplinit varsta, daca e nascut in august 1954?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 18:38, 21 Ianuarie 2013
Femei:

Iulie 1953 │Ianuarie 2013

Nu indeplineste conditia.

August 1954 │Iunie 2014

Barbati:

Iulie 1948 │Ianuarie 2013



Barbatii nascuti dupa 01/01/1950 conditia de varsta este de 65 de ani.

Banuiesc ca este vorba de o femeie.Indeplineste conditia de varsta la 59 de ani si 10 luni(iunie 2014).

Legea 263/2010

Art. 92
Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas - sot supravietuitor fara venituri cyan cyan poate beneficia sotia supravietuitoare de pensie de urmas de pe urma sotului (pensie la limita de varsta) in conditiile in care nu are venituri lunare si nu ... (vezi toată discuția)
Dreptul la pensie de urmas darius12 darius12 speta: O persoana decedeaza la varsta de 59 de ani, era in campul muncii si se pregatea de pensionare (la 60 ani, cred). Asta se intampla acum doi ani. Sotul ... (vezi toată discuția)
Pensie sotie supravietuitoare- lucicuta53 lucicuta53 buna ziua. ma numesc anghel lucia.sunt din galati.am ramas vaduva in anul 2007,sotul meu era iesit la pensie din cadrul aviatiei utilitare.am fost casatoriti ... (vezi toată discuția)