Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie urmas

cum se procedeaza in cazul in care pana acum cineva a avut pensie de boala, iar acum indeplinind varsta ar dori pensie de urmas?
de fapt, a indeplinit varsta, daca e nascut in august 1954?
Femei:

Iulie 1953 │Ianuarie 2013

Nu indeplineste conditia.

August 1954 │Iunie 2014

Barbati:

Iulie 1948 │Ianuarie 2013

Barbatii nascuti dupa 01/01/1950 conditia de varsta este de 65 de ani.

Banuiesc ca este vorba de o femeie.Indeplineste conditia de varsta la 59 de ani si 10 luni(iunie 2014).

Legea 263/2010

Art. 92
Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.