Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatia de proprietari

buna ziua
recent am cumparat un ap intr-un bloc unde mai exista asociatie de proprietari.
ce trebuie sa fac ca sa ies di asociatie?
multumesc!
Pai de ce vreti sa iesiti din asociatie?

Este temeinic si legal ca proprietarii de la nivelul condominiilor sa solicite infiintarea asociatiei de proprietari,care sa le reprezinte si sa le apere interesele,care sa se ocupe de administrarea si gestionarea fondurilor si solutionarea problemelor curente existente in cadrul asociatiilor de proprietari
Ca sa puteti iesi din asociatie este necesar ca initial sa fi intocmit cerere de asociere
Ati adresat asociatiei de proprietari astfel de cerere pentru a deveni membru proprietar in cadrul asociatiei de proprietari?
Refuzul de a detine calitatea de membru proprietar in cadrul asociatiei de proprietari nu va exonereaza de la obligativitatea si responsabilitatea ce revin tuturor proprietarilor din condominiu
Daca nu sunteti membru proprietar nu beneficiati de anumite drepturi ,in rest obligatiile sunt aceleasi cu a celorlati proprietari
Concret care este justificarea pentru care intentionati iesirea din asociatie ?
Pai daca nu te inscrii in asociatie ca membru facand o cerere de adeziune, de ce i-ti faci griji cum sa ,, ies di asociatie'' ?.:">
ancutamarietabumbas a scris:
ce trebuie sa fac ca sa ies di asociatie?

Vindeti apartamentul si nu mai sunteti in asociatie, exact asa cum nu ati fost in aceasta asociatie pana a cumpara apartamentul situat in aceasta asociatie.